Poznávací exkurze pro 7. a 8. třídu

27.06.2024

V závěru školního roku jsme se zájemci sedmých a osmých tříd vyrazili na zájezd plný zážitků a poznání směr Jižní Morava. Nejednalo se však o návštěvu vinných sklípků, ale netradiční formu opakování  učiva dějepisu, přírodopisu a ekologie.

První zastávkou naší cesty byla majestátní bazilika Velehrad zasvěcená křesťanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Tento barokní kostel je historickým skvostem a jedním z nejvýznamnějších poutních míst Česka. Při prohlídce kostela  jsme se mohli pokochat krásnou architekturou a poté jsme se přesunuli do blízkého archeoskanzenu Modrá.

V archeoskanzenu, ilustrujícím život Slovanů v době Velkomoravské říše, byl pro nás připraven vzdělávací program, který zahrnoval řadu zajímavých aktivit. Žáci nejprve vystoupali na strážní věž, odkud měli nádherný výhled na celé okolí a kde se dozvěděli základní informace o celém areálu. Poté navštívili stánek se šperky a dobovými předměty, kde si prohlédli a něktěří i zakoupili různé repliky historických artefaktů. Jednou z nejzábavnějších částí programu byla návštěva školy, kde je přivítal přísný, ale vtipný abé. Ten žákům předvedl, jak probíhala výuka v dobách minulých, a svým humorem si všechny získal. Následovalo pečení a ochutnávání dobových placek. Dalším bodem programu byla ukázka výzbroje, kterou si mohli žáci nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Velké nadšení vyvolala střelba z luku, kde si mohli všichni zkusit své lukostřelecké dovednosti. Po programu, kdy začalo slunce už pořádně žhnout, jsme si výlet zpestřili nanuky a dalšími dobrotami z místního bufetu.

Po návštěvě archeoskanzenu jsme se přesunuli do nedalekého areálu Živá voda Modrá. Ještě před prohlídkou jsme se mohli zvlažit v jezírku, což bylo příjemné osvěžení po náročném dopoledni plném aktivit. Zdejší expozice nám poskytla jedinečný pohled do podvodního života našich vod. V podvodním tunelu jsme kromě známých druhů ryb mohli spatřit i jesetery nebo bělostného albína sumce velkého. Úžas vzbudila obrovská maketa největší sladkovodní ryby v životní velikosti – vyzy velké, která u nás kdysi také žila. Součástí zdejší unikátní expozice je stezka praturů, která vede po lávce v až čtyřmetrové výšce. Odtud jsme mohli pozorovat rodinku těchto majestátních zvířat, která na našem území původně volně žila, ale zhruba před dvěma tisíci lety byla vyhubena.

Posledním zastavením na naší cestě byla Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Výstava kovových zvířat a různých soch vyrobených z recyklovaných materiálů žáky nadchla i překvapila. Nemenší obdiv, zejména u chlapců, vzbudilo i zdejší muzeum veteránů.

Celý zájezd spojoval zábavu s učením. I přes vysoké teploty si žáci den užili na maximum, získali nové vědomosti a odnesli si spoustu nezapomenutelných zážitků. Tento den byl nejen o poznávání přírody, historie a kultury, ale také o posilování přátelských vazeb a užívání si společného času mimo školní lavice.

Mgr. Karolina Žáková