Turecko 2013 – 4. den

07.06.2013

joomplu:7462Další den začneme ještě zmínkou o ubytování a doplníme včerejší okénko do gastronomie.

Ubytování v hotelu je standartní, ručníky, fén, bar, televize s tureckými pořady,…snídaně formou bufetu, na co si jen vzpomeneš – zatím vyhrává jogurt s množstvím čerstvého ovoce.

Jídlo je velmi chutné a přijde nám, že i velmi zdravé a lehké. Všechno je založeno na bílém jogurtu, kysaném mléku, zelených bylinkách v nekrájeném stavu – ke všemu, zeleninové saláty se zajímavou zálivkou z granátových jablíček, KEBAP – speciál ADANA s jehněčím nebo hovězím masem. Pak taky zarulovaný vinný list s rýží a kořením – všechno dost pálivé, tzv. bulgur – pícnina (připomíná jáhly) se zeleninou, paprika plněná rýží a ryby…, bábovku mají stejnou jako u nás. Pijou tu ke všemu kyšku, aby zjemnili pálivou chuť jídla. Melouny, melouny a zase melouny. Speciálním nápojem je jemně zkvašená šťáva z červené řepy…no není divu, že nás to někdy dost prohání…máme co dělat, abychom to na jejich tureckých záchodech zvládli (papír žádný, splachuješ hadicí, když si dřepneš, musíš dávat pozor, aby sis nenamočil kalhoty …no jiný kraj, jiný mrav).

Čtvrtek byl(psáno v pátek ráno) fakt náročný. Vyjeli jsme v 7.00 a vrátili se v 23.30. Cílem cesty byla 250 km vzdálená Antakye a Hatay, což jsou 2 města cca 50 km os Sýrijských hranic. Musíme uznat, že to pro většinu z nás bylo nejvzdálenější místo, kde jsme doposud byli. Po cestě se zastavujeme v kostele svatého Petra, ale k naší smůle nás nepustili dovnitř z důvodů probíhajících oprav(prý tam začali na turisty ze skal padat kameny, tak proto). Je to kostel umístěný před skálou a spojený se skalními chodbami a skalními domy. Škoda , mohlo to být dost zajímavé. Navštěvujeme tradiční řemeslníky v Antakyi, nejvíce asi zaujal zlatník. Každý mu chtěl podat ruku na rozloučenou myslíce si, že mu v ruce zůstanou zbytky zlata, které mu po práci zůstávají na rukou ….ale zase nic. Večer ochutnávka tradičních místních pokrmů, zakončená proslaveným desertem. A pak už zase cesta tři a půl hodiny busem zpět……vyčerpávající

Nebyly nalezeny žádné obrázky