Turecko 2013 – 1. den

04.06.2013

joomplu:7426Noc v hotelu byla bez klimatizace horká a vlahá, s klimatizací bohužel ledová, nic mezi tím . Asi ve 3.15 nás probudil hlasitý svolávač k motlitbě do mešity…docela šok, trochu to vypadalo, že demonstrace se opět probudila.

Ráno jsme měli přistavený školní bus, který nás dovezl přes velmi chudou čtvrť do nově postavené školy. Oficiality a oficiality, čaj a zase čaj a kafe…a srdce Vám bušilo jako o závod. Turecký čaj je totiž mnohem silnější než naše preso.

Kolem každé veřejné budovy i školy jsou ostnaté dráty a velké množství odpadků, popelnice tu nevedou, rodinné domy mají zamřížovaná okna, telefonovat za jízdy – žádný problém, turecký záchod je opravdu díra v zemi …prostě a jasně – jiný kraj jiný mrav.

Naši, polští i turečtí studenti odprezentovali informace o svém městě a škole. Za ty naše zástupce se opravdu nemusíme stydět. David, Katrin, Daniel a Martin jsou velmi komunikativní, přátelští a nejsou ustrašení jako jejich polští kamarádi.

Turečtí kolegové i studenti jsou velmi milí a pohostinní. Jídlo je výborné, hlavní složkou jsou rajčata, zelí, salát, lilek, bílý jogurt, „bulgur“ (obilovina podobná kuskusu) a speciální koření. Bábovky tady pečou stejné jako u nás.

Překvapením dnešního odpoledne bylo vystoupení tureckých dívek v tradičním kroji za doprovodu silných bubnů a píšťaly – dril a disciplína, která je tady ve škole cítit na každém rohu se vyplatila i v tanci…Atmosféra se uvolnila při diskotéce…kluci tančili s klukama a holky s holkama…zvláštní.

Projížďkou po jezeře jsme zakončili dnešní horký den. Tady už mají po žních…

Tak zase zítra…

Nebyly nalezeny žádné obrázky