Pobyt ve spřátelené škole v Bystričanech

17.05.2023

Dne 9. 5. jsme s žáky 5. tříd vyrazili navštívit naše slovenské kamarády.  Ráno jsme si mohli malinko přispat sraz byl naplánován na 9.30 hod. před naší školou, odkud nás dobrovolníci, z řad ochotných rodičů, bezpečně dopravili na vlakové nádraží v Hranicích na Moravě. Tam jsme nasedli na vlak směr Vrútky.  Zde jsme přestoupili na spoj do Prievidze, kam pro nás přijel objednaný autobus, který nás už dopravil na místo pobytu – ZŠ a MŠ Bystričany.  Naštěstí nás při cestě nic nezaskočilo, a my tak mohli, plni očekávání z nových zážitků, v podvečer dorazit do cíle. Po vydatné večeři nás čekalo sportovní utkání s žáky tamní školy. Po dlouhém dni už jsme se všichni těšili do „vypůjčených postýlek“  I přesto, jak byl tento den, vzhledem k náročnému cestování únavný, děcka ani v pozdějších nočních hodinách unaveně nevypadala (na rozdíl od paních učitelek!) Tak jako vždy, i tentokrát si pro nás „domácí“ připravili bohatý program, který vypadal následovně:

Středa

     Po snídani jsme vyrazili autobusem na výlet do Bojnic. Zde jsme jako první navštívili Muzeum pravěku, kde se žáci dozvěděli mnoho nových informací o životě pravěkých lidí, lovu zvěře a vykopávkách, které byly v tomto místě nalezeny. Přichystány byly též dílničky, kde společně ve skupinách museli spolupracovat na splnění mnohdy zapeklitých úkolů, jako např. ošacení pravěkých lidí, tvorbu dobového šperku či vyluštění křížovky, kterou i přes jazykovou bariéru děti nakonec, s pomocí paní průvodkyně vyluštily.

     Následoval výšlap na Vyhlídkovou věž, kde jsme se občerstvili a poté pěšky zamířili k poslední zastávce zámku Bojnice, o kterém se zaslouženě mluví jako o nejkrásnějším zámku Slovenska. Téměř dvouhodinová prohlídka s výkladem byla vyčerpávající. Paní průvodkyně byla velmi znalá, ochotně zodpovídala všechny zvídavé dotazy, a nakonec ještě přidala pár zajímavostí a pověstí, které se k tomuto překrásnému zámku vážou.

      Nebyl by to ale výlet bez rozchodu, na který se děti těšily už od rána – vyměněné penízky je přece potřeba pořádně roztočit!  Po nákupu suvenýrů a dárečků jsme se naštěstí všichni setkali před přistaveným autobusem, který nás opět zavezl zpět do Bystřičan, kde pro nás paní kuchařky již měly nachystanou večeři s přídavkem špekáčků, které jsme spořádali po večerním sportování na venkovním hřišti. Následovala večerní hygiena a večerka.

Čtvrtek

      Tento den jsme strávili společně se slovenskými žáky v jejich třídách. Paní učitelky si pro děti připravily spoustu zajímavých úkolů, které byly založeny na netypických česko-slovenských pojmech. Výuka tedy byla zábavná, obohacující a v neposlední řadě založena na spolupráci obou národností, což se díky bezprostřednosti všech zúčastněných povedlo na jedničku.

      Po obědě jsme se auty dopravili do Chalmovej, kde jsme si dvě hodiny užívali termální koupání. Zpět do školy jsme se rozhodli vrátit již „po svých“. Počasí bylo nádherné a vyzívalo k pěší turistice. Neplánovaně jsme se zastavili i u místního dřevořezbáře, kde jsme mohli zhlédnout nádherné sochy místního nadšence.

      Tak jako každý večer nás po vydatné večeři čekaly sportovní aktivity, tentokrát ve školní tělocvičně, pod vedením pana ředitele.

Pátek

     Budíček byl natočen už na 5.30 hod., jelikož ranní balení není jen tak. Nacpat spacáky do pytlů, nachystat batůžek na cestu zpět, uklidit, a ještě ke všemu nic nezapomenout. Vše jsme ale nakonec zvládli, a po snídani a rozloučení jsme se tak mohli vydat na cestu domů. 

Nakonec bychom rády pochválily všechny naše žáky, jelikož se chovali ukázkově a díky tomuto byl celý výlet velmi vydařený. Vrátili jsme se bohatší o nové zážitky, nové kamarády a my jen doufáme, že příští rok si to budoucí páťáci užijí stejně, jako my letos!!

p. uč. Baršová, p. uč. Balážová