Odra, řeka která spojuje – poslední etapa

08.06.2015

joomplu:12512Den osmý

Ráno,kolem půl deváté jsme opustili hotel v Gryfino. Všichni jsme nasedli do autobusu a jeli do Štětína. Na parkovišti u Makra jsme sundali kola z nosičů a po chvilce nás zdravil průvodce – cyklista městem Štětín. Pozn. stejně, jako tomu bylo ve Wroclavi…tentokrát to byl 80 letý pán, který pravděpodobně celý svůj život prožil v sedle kola.

Město Štětín se má čím chlubit. Viděli jsme krásný zámek, projeli jsme kolem největšího hřbitova v Polsku, okem mrkli na akademii námořnictva a zastavili se v loděnici na prohlídku úžasně zrekonstruovaného vraku lodi Bembridge z roku 1938, která byla zachráněna před sešrotováním. V půlhodinové prohlídce zaznělpo spoustu zajímavosti, kromě jiných, že tuto loď navštívila královna Alžběta.

…a blížíme se k cíli. Štětínský záliv, jedno z míst, kde se Odra vlévá do Baltického moře. Naše řeka před ústím vytváří tři hlavní ramena, která se dále větví v deltu…no a my jsme se stali svědky toho, ze zeměpis nelže a opravdu to tak je. Jako rodilí Oderáci jsme projeli celou řeku od pramene k ustí a musíme říct, ze jsme i trochu splynuli s ní.

Nicméně Baltik byl ještě daleko, protože Štětínský záliv je opravdu veliký, ale projet tolik kilometrů a moře nevidět, to by byl hřích. Proto jsme znovu nasedli do busu a uháněli asi dvě a půl hodiny k moři…

Silný vítr, studený písek, velké vlny a racci. Voda studená, ale přesto se na plážích pohybovali první turisté. Typické jsou proutěné koše k sezení, které chrání návštěvníka proti větru, ale jen za poplatek…no, poslední vítězné foto a náš projekt je u konce.

Ještě nás čeká to hlavní, dokumentace celého tracku, zpracovat fotografie, krátký film a podrobnějším slovem doprovodit jednotlivé etapy.

…a kdo byl přítomen tak skvělému projektu, za což vděčíme polskému učiteli Wojciechu Gdeszovi z Kuznie Raciborske a našemu akčními Radku Hendrychovi: žáci devátého ročníku – Klára Janíčková, Lukáš Janča, Štěpán Kotala, Alexandr Juroška, Ludmila Hrabovská a Karolína Minarčíková a za pedagogický dozor Richard Blaževič a Lenka Rudolfová, jako technická pomoc byl velkým přínosem Roman Olšina.

Nebyly nalezeny žádné obrázky