Hvězdářské okénko

08.12.2011

joomplu:3330V listopadu a začátkem prosince na školu několikrát zavítali pracovníci Hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání nám zapůjčili dvě putovní výstavy. Tyto výstavy, určené zejména pro žáky druhého stupně, byly umístěny v prvním patře školy, kde byly všem volně přístupné.

První výstava s názvem „Tunguzka – drtivé dopady“ se zabývá největšími a nejzajímavějšími krátery na Zemi, nebezpečnými tělesy z vesmíru, které by mohly ohrozit naši planetu a samozřejmě nahlíží také na samotnou tunguzskou katastrofu. Druhá výstava, věnovaná Sluneční soustavě, shrnuje základní fakta o tělesech Sluneční soustavy, včetně nejnovějších poznatků z kosmických sond i výkonných dalekohledů.

Žáci s bližším zájmem o astronomii, zeměpis či fyziku mohli absolvovat dvě zajímavé přednášky: 1. o meteorologii a 2. o Sluneční soustavě. Součástí programu těchto přednášek bylo také pozorování Slunce hvězdářským dalekohledem. Bohužel kvůli nepřízni počasí se pozorování uskutečnilo pouze jednou, ačkoliv přednášky proběhly celkem tři. Pro velký zájem však chceme pozorování za spolupráce meziříčské hvězdárny zopakovat v jarním období, kdy slunečné počasí a jasná obloha nebude takovou vzácností.

Karolina Žáková

Nebyly nalezeny žádné obrázky