Výměnný pobyt na Slovensku

12.06.2012

joomplu:4856Pár dní před světovým svátkem našich nejmenších, přesně ve dnech 28. – 31. května se uskutečnil tolik očekávaný čtyřdenní výměnný pobyt v partnerské škole, v obci Bystričany na Slovensku.

Zúčastnilo se ho dvacet dětí, na které dohlíželi dva učitelé, paní učitelka Monika Adamčíková a pan učitel Richard Blaževič.

Hlavním úkolem bylo překonat jazykovou bariéru, která byla dříve považována za bezproblémovou, přiblížit dětem, jak se učí žáci u našich sousedů a tráví volný čas po škole.

Výlet začal na nádraží ČD v Hranicích na Moravě, kde jsme se před polednem všichni setkali. Byli jsme nervózní ze čtyř a půl hodinové cesty se čtyřmi přestupy a současně jsme se nemohli dočkat, až vlak přijede k nástupišti a my do něj nastoupíme. Konečně jsme se dočkali. Vlak přijel a všichni chtěli být ve vlaku první. Po nastoupení jsme se všichni usadili na sedadlech a nechali jsme se unášet malebnou a krásnou krajinou vstříc cíli. Konečně Bystričany, oznámila nám paní učitelka Adamčíková. Když jsme vystoupili, na nástupišti na nás čekal pan ředitel partnerské školy a všechny nás hned vítal. Byli jsme tak hladoví, že jsme ani nevnímali, jak nastupujeme do autobusu a najednou se ocitli ve školní jídelně, kde nás překvapila první zahraniční večeře o třech chodech. Poté jsme se ubytovali v areálu termálního koupaliště Chálmová s vnitřními i venkovními bazény s příjemnou teplotou, které jsme po celou dobu s potěšením využívali.

Úterý ráno začalo snídaní v areálu, kterou nám přivezla a nachystala vedoucí jídelny. Následně jsme se vydali pěšky do školy. Po 45-ti minutách jsme došli do ZŠ v Bystričanech. Byly pro nás nachystané dvě vyučovací jednotky. V první hodině byla pro nás připravena prezentace v Powerpointu, která nás seznámila s pátou třídou. Dále jsme si prohlédli celou školu a také obec Bystričany. Ve druhé hodině jsme plnili česko – slovenské úkoly, ve kterých museli žáci obou národů spojit hlavy dohromady a následné úlohy vyřešit. Po obědě jsme úplně propadli sportovně-pohybovému odpoledni, ve kterém jsme si porovnali zdatnost a vytrvalost při florbalu, fotbalu, vybíjené a jiných sportovních hrách.

Noc z úterka na středu jsme nemohli vůbec dospat, protože nás čekal výlet do nedalekých Bojnic, kde jsme se těšili do ZOO. Navíc výletu se zúčastnili i naši slovenští kamarádi. Líbila se nám ZOO škola, která byla obohacena živou ukázkou plazů a mohli jsme si jednoho hada i pohladit a dát kolem ramen. Také jsme nemohli zapomenout na naše blízké, kteří na nás čekají, a nakoupili jsme jim suvenýry. Po příjezdu do obce nás čekala teplá večeře a příjemné koupání v bazénech. Poté jsme opékali špekáčky s vedením ZŠ Bystričany a plnili jsme večerní hry.

Čtyři dny utekly jak voda a byl tu čtvrtek. Zabalili jsme si batohy a vydali se pěšky na nádraží SD, odkud jsme se vydali na cestu zpět domů. Cesta nám uběhla velmi rychle a před šestnáctou hodinou nás uvítali naší rodiče v Hranicích na Moravě.

Chtěli bychom ze srdce poděkovat všem lidem, kteří stáli za zorganizováním tak skvělého a jedinečného výletu. Budeme se těšit na naše kamarády v září…….:-)

Děkujeme, žáci V. ročníku

Nebyly nalezeny žádné obrázky