Výměnný pobyt 5. tříd – Bystričany- Chalmová – 1.6.- 4.6. 2015

17.06.2015

joomplu:125441.června jeli naše páté třídy na Slovensko do Bystričan. Slováci u nás byli na podzim. Byli jsme ubytovaní v části Chalmová. Jíst jsme jezdili do Bystričan do ZŠ. Slováci byli moc fajn. Byli k nám velmi vlídní, laskaví a přátelští.

1. den

V pondělí jsme byli v 9:50 před školou, odkud nás odvezli rodiče na vlakové nádraží do Hranic. Nastoupili jsme do vlaku a jeli jsme až do stanice Vrútky. Kvůli zpoždění jsme museli hodinu čekat na další vlak, který měl jet do Horné Štubně. Vlak nám šťastně přijel na stanici a šťastně jsme dojeli do Horné Štubně. Zde jsme přestoupili na vlak do Prievidze, kterým jsme jeli asi hodinu. Ve vlaku se nám moc líbilo, protože šla vidět malebná slovenská krajina. Když jsme dojeli do Prievidze, čekal nás tady už školní autobus. Tím jsme jeli do školy v Bystričanech na večeři. Všichni jsme se najedli a jeli jsme do Chalmové , kde jsme měli chvíli volný program. Mohli jsme si zahrát fotbal, badminton nebo házení diskem a pak po zábavě jsme se šli osprchovat do veřejných sprch a spát.

2. den

V úterý ráno jsme vstali a jeli do jídelny na snídani. Pak jsme šli do školy a se slovenskými kamarády jsme se 3 hodiny učili. Probírali jsem podobnost našich dvou jazyků a zkoušeli jsme přiřazovat jejich méně známá slova k našim slovům. Po vyučování nás paní učitelka ze Slovenska vzala na prohlídku do jejich obecního „muzea“. Tam měli mnoho památek a jejich zvyků. Moc vlídná paní nám vyprávěla třeba příběh o kamenném muži nebo vysvětlovala různé tradice. Po prohlídce muzea nás jejich paní učitelka vzala ještě do hospody na nanuk. Pak jsme šli na oběd. Odpoledne jsme měli v areálu školy akci ke Dni dětí. Tato akce se všem moc líbila. Zajímavé bylo, že se do této akce zapojilo i mnoho seniorů. Po akci jsme šli na večeři a zpět do Chalmové nás odvezlo auto dobrovolných hasičů z hasičskáho sboru ve Viesce.

3.den

Ve středu jsme šli pěšky z Chalmové až do Bystričan, kde nás čekala snídaně. Po snídani jsme společně s pátými a šestými slovesnými třídami jeli do Bojnice. Bojnice je město, které se může chlubit svým překrásným zámkem a ZOO. Autobus nás zavezl až k zámku, kde jsme si před samotnou prohlídkou zámku prohlídli 700 let starý strom a krásnou kašnu. Sám zámek je nádherný. Paní průvodkyně nám ukazovala pokoje zámku a také tři nádvoří. Zámek měl také zahradu a dole jeskyň a hrobku. Prohlídka zámku byla krásná a všem se moc líbila. Pak jsme šli do ZOO Bojnice, kde na nás čekala různá zajímavá zvířata. Mohli jsme se pokochat surikatami, medvědy nebo lvy. Po procházce v Zoo jsme si mohli jít koupit suvenýry do obchodů. Z Bojnic jsme odjeli autobusem do Bystričan, kde nám dali oběd. Pak jsme jeli na ubytování a šli jsme do termálního koupaliště. Po koupání jsme měli opět volný program, zatímco pan ředitel připravoval špekáčky. Pojedli jsme, umyli jsme se a těšili se na další den, kdy pojedeme domů.

4.den

Školní autobus nás zavezl na nádraží do Prievidze. Odtud jsme jeli vlakem do Vrútek a z Vrútek na nádraží do Hranic, kde si nás rodiče odvezli domů.

Moc děkujeme panu řediteli školy v Bystričanech a také všem ostatním pracovníkům školy, kteří se s námi setkali a byli k nám velmi vstřícní a provedli nás kouskem Slovenska. Zájezd se všem dětem moc líbil a určitě doporučujeme budoucím páťákům.

Za 5. třídy: Filip Mikoška