Výměnný pobyt: Bystřičany

05.07.2019

4. června jsme spolu s dvaceti čtyřmi dětmi z 5. tříd vyrazili do Bystričan.

Cesta je vždycky nejnáročnější, spousta přestupování z vlaku na vlak. Ale vše je skvěle zvládli i s obrovskými a těžkými zavazadly a po několika hodinách úmorného cestování v tropických vedrech jsme se konečně plánovaně v Prievidzi setkali s našimi slovenskými přáteli, kteří nás zavezli autobusem na ubytování.

Bydleli jsme v Bystričanech v jejich škole, ve třídách.

Počasí nám krásně vyšlo a my jsme za 3 dny stihli spoustu různých aktivit společně s našimi zahraničními kamarády: vyučování ve škole, tajenky, kvízy v češtině i slovenštině. Sportovali jsme v tělocvičně i na hřišti. Hráli jsme vybíjenou, kopanou, badminton. Rozdali jsme slovenským dětem námi přivezené dárečky – ručně malované hrníčky a ručně vyráběné náramky přátelství. A na oplátku jsme si od nich odvezli tašku plnou dárečků. Například výrazné kšiltovky, abychom se na výletech nepoztráceli.

Shlédli jsme v tělocvičně jejich projektové vyučování na téma Sport v našem životě. Nezapomněli jsme také navštívit termální koupaliště v Chalmové. Tentokráte jsme si neužili pěší přechod polní cestou na ubytování, neboť se spustil prudký liják. Myslím, že holkám to vůbec nevadilo, protože pro ně přijel hodný pan, který je pobral všechny do auta a převezl suchou nohou na ubytování.

Na celodenní výlet jsme se podívali do města Bojnice. Město Bojnice je samo o sobě nádherné, skvostné město. V Bojnici nikdy nevynecháme návštěvu zdejšího nádherného zámku. Další skvělá věc v tomhle městě je Muzeum pravěku. Kromě toho, že nám zde pan průvodce ukázal i pravou jeskyň, kde kdysi žil náš předchůdce, nechybí zde v rámci exkurze ani převlékání do dobových masek či rituální tanec s bubny.

Vrcholným bodem letošního programu byl výstup na nově vybudovanou rozhlednu Čajka v oblakoch. Kdo miluje rozhledny a výšku, musel být naprosto spokojen. Výstupen na zdejší „Stezku v oblacích“ = jak se tahle atrakce jmenuje u nás v ČR, jsme se octli 30 metrů nad samotným městem a odměnou za náš náročný pěší výstup nám byl pohled do všech světových stran. Byli jsme všichni tak vysoko, že jinak mohutný zámek Bojnice vypadal z té výšky jako domeček pro panenky.

Paní kuchařky nám po celou dobu skvěle vařily a pan ředitel i všechny paní učitelky se o nás moc hezky starali a se vším nám pomáhali. Naše děti si našly spoustu nových kamarádů. A my se už teď těšíme na další děti v pátých třídách, kterým budeme moci také ukázat tento krásný kout Slovenska.

M. Balážová, M. Dorotíková

Nebyly nalezeny žádné obrázky