Výlet do Polska

02.06.2016

Jako každý druhý rok se osmé a deváté třídy naší školy vydaly zkoumat historii koncentračního tábora Osvětim a krásy někdejšího hlavního města Krakova. V Osvětimi a přilehlém táboře Birkenau jsme viděli např. prosklené místnosti naplněné vlasy, kufry, botičkami, nádobím (jež si s sebou ještě nic netušící vězni brávali) dětskými hračkami a spoustou jiných předmětů, které se od dob války zachovaly.

Mnohé z nás také velmi zarazilo, že všichni vězni museli spávat na boku, aby se vešli do paland, kde leželi tímto způsobem až tři lidé. Dozvěděli jsme se, že jedna zimní noc v těchto budovách vyčerpala člověka asi stejně jako práce, kterou vykonávali přes den. Prohlédli jsme si i samotnou plynovou komoru. Nechápali jsme, jak ti lidé mohli v těchto podmínkách přežívat.

Poté na nás čekala ta příjemnější část výletu – Krakov, stihli jsme navštívit hrob polského exprezidenta, katedrálu a malebné náměstí. Po odbití páté hodiny odpolední jsme všichni unavení, trochu promrzlí a plni nových zážitků vyrazili domů.

Miloš Plecho, IX.B