T – exkurze

03.02.2016

joomplu:13808Dne 18.ledna se dva žáci naší školy se zájmem o chemii zúčastnili T-exkurze, která se konala ve vědecko – výzkumném pracovišti CRH (Centrum Regionu Haná) při Univerzitě Palackého v Olomouci. T – exkurze byla zaměřena na molekulární biologii, zejména na problematiku genomu a tzv. proteomiku. Jednodušeji řečeno, tento biologicko – chemický obor se zabývá studiem proteinů (bílkovin) a jejich stavu uvnitř buněk.

Žáci – studenti se prakticky seznámili s metodou zkoumání neboli diskontinuální elektroforézou přímo v laboratorním vědeckém prostředí. Několik postřehů od žáků:
Lukáš Vicher:

Na exkurzi jsem se hodně těšil, i když jsem vůbec nevěděl, co na nás bude čekat. Po příjezdu nás učitel povedl učebnami, laboratořemi a ukázal nám, co se zde zkouší a provádí. V první části exkurze nás čekala 3h přednáška o popisu zjišťování, co se zde vlastně zkoumá. Institut se zabývá proteiny, které testuje na různých přístrojích. Výzkumná práce je zde pro mě velice zajímavá, až i náročná na znalosti. Tato zkušenost mi ale dala představu, co bych chtěl v budoucnu dělat a na co se ve škole zaměřit, či jakým směrem se vydat.

Samuel Breitsprecher:

Exkurze mi dala hlavně to, že jsem se podíval do vědeckého prostředí mezi opravdové odborníky. První část pro mě nebyla moc zajímavá, teorie mi moc neříkala, jelikož jsme se s ní na základní škole ještě nesetkali. Druhá část exkurze byla velice zajímavá, mohl jsem si opravdu vyzkoušet roli vědátora, vyzkoušet si pipetování, vytvoření roztoku, ale i vystřelení z laseru a zjistit druh zkoumaného proteinu. Hlavně jsem se mohl učitele ptát na různé přístroje v laboratoři, jaký má každý význam a na co funguje, i kolik co stojí, abych si mohl svoji malou domácí laboratoř třeba vybavit.

Možná tato zkušenost jednou ovlivní výběr jejich budoucího povolání. Naše škola tímto dává možnost žákům talentovaným a žákům se zájmem o vědecké obory zúčastnit se takových akcí. V podobných exkurzích budeme podle zájmu žáků pokračovat.

Alexandra Reptová a Radim Dresler

Nebyly nalezeny žádné obrázky