Legiovlak

17.10.2016

Nedávno jsme byli osloveni Československou obcí legionářskou, zda bychom se nechtěli zúčastnit projektu Legie 100, který představil obdivuhodnou pouť Legiovlaku Českou republikou.

Patnáct žáků devátých tříd naší školy spolu s žáky z Fulneku vyjelo autobusem na nádraží do Hranic. Vše bylo výborně zorganizováno Čsl. obcí legionářskou, kterou zde reprezentoval náš průvodce, jež nás seznámil s historií československých legií a předal nám zajímavé materiály. V Hranicích stál Legiovlak, který je replikou legionářského vojenského vlaku, s nímž se českoslovenští legionáři v letech 1918 – 1920 přesouvali bojem s bolševiky přes Rusko po Transsibiřské magistrále. Počasí nám sice zrovna nepřálo, déšť, vítr, sychravo, ale to vlastně nebylo nic proti tomu, jakým mrazům museli čelit vojáci v Rusku. O těchto podmínkách, o životě vojáků, o bojích, o smrti i o radostech a hlavně o nezdolné odvaze a vlastenectví jsme se dozvěděli z prohlídky a fundovaného výkladu.

Když jsme procházeli jednotlivé vagony, byli jsme překvapeni autenticitou, jako bychom se vrátili v čase. A zde je několik postřehů, o kterých žáci mluvili: „Československé legie se dostaly i do Guinessovy knihy rekordů, prý se dodnes v Americe učí naše taktiky boje, měl jsem chuť si některé zbraně vyzkoušet, zaujal mě lékařský vagon i ta kulka, kterou vytáhli z těla, byla jsem překvapená, že i v tak kruté době si uměli hrát a radovat se ze života, to hrdinství!…“

Kluci i dívky se shodovali v tvrzení, že jim tato návštěva dala o hodně víc než hodiny strávené nad učebnicí.

Mgr. Zdenka Fialová

Nebyly nalezeny žádné obrázky