Jde to i jinak, aneb sport handicapovaných

16.04.2012

joomplu:4129Asi po měsíci příprav jsme v úterý 10. dubna 2012 zorganizovali ve spolupráci s katedrou aplikovaných pohybových aktivit(APA) Univerzity Palackého v Olomouci vzdělávací program nazvaný „ Jde to i jinak“.

Celý den v naší škole byl zaměřen na sportovní vyžití a ukázky sportovních disciplín pro handicapované žáky.

Logicky jsme tuto nevšední akci nabídli také Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR o.s. – KLubu Zvoneček. Paní Galetková a klienti Zvonečku pozvání přijali, a tak jsme je mohli v úterý u nás přivítat.

Spolu s 60 žáky naší školy jsme vytvořili celkem 4 skupiny po cca 20 lidech , pro které byla připravena 4 stanoviště. Na prvním stanovišti byla beseda doplněná ukázkami různých sportů, kterým se handicapovaní lidé věnují po celém světě. Presentoval nám ji student UP Olomouc, který je po nehodě upoután na invalidní vozík a momentálně lyžuje na „monoski“. Druhé stanoviště bylo věnováno hrám Boccia a Goallball, které jsou mezi tělesně postiženými sportovci velice populární. Na třetím stanovišti nás zástupci katedry aplikovaných pohybových aktivit seznámili s hrami zaměřenými na prostorovou orientaci a psychomotoriku. Zástupci UP Olomouc přivezli i 12 sportovní invalidních vozíků, na kterých jsme si mohli na čtvrtém stanovišti vyzkoušet pohyb a zahrát si jednoduché hry.

Poté, co se všechny skupiny vystřídaly na všech čtyřech stanovištích,proběhla závěrečná exhibice v basketbalu na vozíčku mezi učiteli a žáky. Přítomna byla téměř polovina školy a na povzbuzování v městské hale to bylo docela znát.

Závěrem bychom rádi poděkovali již zmíněné katedře APA a zástupcům Zvonečku. Myslím, že akce se setkala s obrovským ohlasem a určitě každého z nás nějakým způsobem obohatila o nové poznatky a zkušenosti.

Nebyly nalezeny žádné obrázky