Exkurze ve Vítkovických železárnách

26.06.2012

joomplu:5136V pátek 22. června jsme jeli na exkurzi do Vítkovických železáren v Ostravě, které jsou již z větší části muzeum. Na výpravu se nás vydalo 20 žáků, všichni z řad 9. ročníku a 2 členové učitelského sboru, konkrétně p. uč. Miroslava Sadloňová a p. uč. Alexandra Reptová.

Náš vlak z oderského nádraží vyjížděl v 7:29, někteří žáci nastoupili i v Mankovicích a odtud naše cesta směřovala do Suchdolu n . O., kde jsme vyčkali na další spoj do Ostravy asi 45 minut. Mezitím jsme se posilnili svačinami z domovů nebo z kantýny. Po příjezdu do Ostravy na Hlavní nádraží bylo nutno si pospíšit, protože před budovou stála tramvaj, která nás odvezla k hutím. K bráně celého areálu vedl dlouhý, temný podchod, ve kterém se někteří z nás málem ztratili. Ve vstupní budově jsme ,,vyfasovali“ ochranné přilby a průvodce, někdo si také myslel, že nám dají ošoupané a špinavé „fáračky a galoše „, ale naštěstí se tak nestalo.

V plné zbroji jsme se konečně vydali na prohlídku železáren, cestou jsme se také dozvěděli o jisté slečně jménem Veronika, která společně s hasiči vykonávala velice důležitou práci, ale podrobnosti se dozvíte při samotné prohlídce. Dále jsme se ve směru prohlídky dostali do řídícího centra celých železáren, kde bylo plno,, čudlíků, mačkátek“ etc., zde nám průvodce ukázal a vysvětlil, co a jak v továrně funguje. Nejzajímavější bod exkurze však byla vysoká pec a výstup na ni. Dole u pece nám bylo řečeno, jak a z čeho se vyrábí struska, železo atd. Posléze jsme všichni vystoupali do výšky asi 40 metrů, někdo po schodech, většina však výtahem.Za nějakou chvíli jsme šli ještě o 20 metrů výš, ale už ne všichni, někteří ,, drsňáci“ ze samého sebevědomí raději zůstali dole. Tímto náš výlet do Vítkovických železáren skončil a my se vrátili na Oderské vlakové nádraží odkud si každý šel svou cestou.

Na další takovou výpravu se můžou těšit za rok příští deváťáci a možná se podívají i do hlubinného dolu.

D. D. Dimitrov, 9.B

Nebyly nalezeny žádné obrázky