Exkurze 7.třídy – Pars komponenty, Svět techniky

20.11.2015

První části naší celodenní exkurze byla firma Pars komponenty, bývalá Vagónka Studénka. Tato rodinná firma vyvíjí a vyrábí komponenty pro hromadné dopravní prostředky, zejména železničních vozů, metra, tramvají trolejbusů a autobusů.

Po krátkém úvodním seznámení s firmou a poučení o bezpečnosti pohybu po pracovišti, nás náš průvodce vzal do plného provozu výroby. Mohli jsme shlédnout kompletní výrobní a technologický postup, jak se vyrábí různé komponenty do vlaků, např. dveře, okna, zavazadlové police a jiné, a to od prvního nařezání surového materiálu, dalšího ohýbání, opracování na CNC strojích, broušení, stříkání, kompletování, ale i závěrečného testování. Průvodce nás s každým pracovištěm nejen seznámil, ale dal možnost žákům zeptat se přímo daných pracovníků na jakoukoli otázku. Žáci si tak mohli sami ověřit, co jaká profese vyžaduje, což jim v budoucnu může pomoci při volbě dalšího studia či zaměstnání. Po hodině a půl dlouhé exkurzi jsme se přesunuli do Dolní oblasti Vítkovice v rámci projektu „Svět techniky očima dětí.“

Projekt je zaměřen na výtvarné ztvárnění Světa techniky očima dětí. Výstupem naší návštěvy budou, jak individuální výtvory, tak i skupinové práce, které budou soutěžit o hodnotné ceny. Součásti projektu je volná vstupenka do areálu, proto jsme mohli navštívit 3D kino představení Galapágy, zúčastnit v divadle vědy představení o chemických pokusech – Let’s go science a vyzkoušet si interaktivní expozice svět civilizace, svět vědy a objevů.

Závěrem bych chtěl poděkovat firmě Pars komponenty, že nám umožnila absolvovat exkurzi a také školnímu sportovnímu klubu, který nám přispěl na dopravu.

Bc. Radim Dresler

Fotogalerie