Erasmus+: Portugalsko

30.04.2022

Ve středu brzy ráno vyrazilo 9 žáků a 2 učitelé naší školy na druhý kemp v rámci projektu, zaměřeného na prevenci šikany a kyberšikany s názvem “Be Cyberwise”. Tentokrát jsme zamířili do města Viana do Castelo v Portugalsku. Kempu se mimo nás a Portugalců účastní také žáci a učitelé ze Slovenska, Rumunska a Makedonie.

Cesta trvala přibližně 10 hodin a byla poměrně náročná. Nejprve nás rodiče a pan ředitel, kterým tímto děkujeme, převezli auty do Brna, odkud jsme nasedli na autobus do Vídně. Z vídeňského letiště jsme poté letěli do dalekého města Porto v Portugalsku. V Portu nás vyzvedli naši portugalští přátelé a autobusem převezli do hotelu, který se na následujících několik dní stal našim domovem. Celou středu jsme poté strávili odpočinkem a někteří z nás se vydali na procházku po městě. Ve čtvrtek začal program našeho kempu.

Den 1

Program začal ráno, kdy jsme se seznámili se všemi zahraničními účastníky a proběhlo rozdělení do šesti mezinárodních týmů, které budou postupně plnit různé aktivity a naplňovat tak výstupy projektu. Následně jsme se vydali poznávat místa ve městě, na kterých budou ony aktivity realizovány. Dále nás čekal oběd v místní škole. Po obědě proběhl kurz znakové řeči, vedený našimi kolegy z Rumunska, a rovněž práce na aktivitách projektu – návrh scénářů pro scénky, týkající se šikany a kyberšikany. Na konci dne proběhl také mezinárodní večer, kde každý z národů prezentoval své lokální potraviny a nápoje.

Den 2

Druhý den začal výletem do města Barcelos. Nejprve nás vlídně přivítala starostka města, který nám také předal různé věcné dary. Poté jsme se vydali na prohlídku města. Prošli jsme se jeho historickým centrem a viděli řadu památek. Následovala prohlídka hostitelské školy, kde jsme se setkali s řadou přátel z řad žáků, které známe z předchozího kempu, realizovaného na Slovensku. Proběhla prohlídka školy, po které jsme měli možnost si na školním hřišti vyzkoušet různé tradiční portugalské hry. Také jsme si v místní tělocvičně všichni zatančili podle populární hry Just Dance. Kromě zmíněných aktivit jsme si rovněž zahráli týmové sporty – basketbal, volejbal a fotbal.