Categories: Školní rok 2019/20 Leave a comment

Distanční výuka v hodinách dějepisu

Už přes dva měsíce se musíme potýkat s distanční výukou. Není to pro nikoho z nás moc jednoduché. V dějepise „deváťáků“ se snažím vkládat do výuky kromě prezentací, odkazů na filmy a dokumenty i různá zadání, která mohou žáci řešit pouze ze zájmu a dobrovolně, například jsme zabrousili do poznávání významu cizích slov, kterými se učebnice jen hemží –„A rozumějí jim školáci vůbec?“, našli se znalci! Květen s sebou přináší dva státní svátky a vzhledem k tomu, že jsme také zrovna v učivu „dobojovali II. světovou válku“, tak výklad těchto dat byl pro většinu hračkou.

Vždycky dětem vyprávím příběh mého dědy, který pocházel z Javoříčka, tedy obce, jež byla na konci války vypálena a její muži zastřeleni. A proto jsem požádala kluky a holky, aby se pozeptali doma, jestli se i v jejich rodině netraduje nějaký zážitek, vzpomínka na II. světovou válku nebo zda uchovávají nějaký předmět z této doby.

Musím přiznat, že většina odpovědí byla záporná, ale přece se pár kladných našlo, tak se o ně s vámi podělím: vzpomínka na pradědu, který hrál Němcům na housle nebo další praděda, jenž byl velký rebel, byl chycen a odvezen do Osvětimi, kde ho poslal na smrt přímo doktor Mengele. I od prababiček se někteří dozvídali o životě mezi válkami i během té kruté II. světové. V další domácnosti uchovávají bankovky z této doby. Od jedné žačky jsem dostala přímo dokument, ve kterém její pradědeček popisuje, jak byl v roce 1942 nuceně nasazen do Rakouska ke stavební firmě, kde byly velmi tvrdé pracovní podmínky, museli dobývat ručně štěrk z řeky. Následkem byly velké zdravotní problémy. Popisuje také zatčení, výslechy, při nichž přišel i o několik zubů, a pozdější věznění až do konce války.

Trošku z jiného soudku byl úkol, který procvičil před „přijímačkami“ i práci s textem nebo matematiku. Nechtěli byste si ho vyzkoušet také? Tady ho máte (zase jsme zpět o více než 75 let):

Přečtěte text a odpovězte na otázky:

V Terezíně dnes žije 3060 obyvatel. V době války – v roce 1942 – kdy bylo ghetto nejvíc naplněno – se tam tísnilo 58000 osob, hlavně Židů. Byly tam moc špatné ubytovací, hygienické podmínky, velká úmrtnost, každý čtvrtý vězeň tam zemřel. Židé se museli spokojit s obytným prostorem 3,05m čtverečních na osobu.

  1. Kolikrát nižší je dnes počet obyvatel Terezína oproti roku 1942?
  2. Kolik obyvatel tam tehdy v roce 1942 zemřelo?
  3. Zkuste si představit svůj život na 3 metrech čtverečních, co by vám tam tak vlezlo?

Zdařilé prezentace většinou na osobnosti, o nichž se učíme, zasílají sami žáci. Ale ač se snažíme sebevíc, přece se jen na dobu, kdy budeme zase trávit čas spolu ve třídě, těšíme.

Mgr. Zdenka Fialová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.