Legiovlak
Nedávno jsme byli osloveni Československou obcí legionářskou, zda bychom se nechtěli zúčastnit projektu Legie 100, který představil obdivuhodnou pouť Legiovlaku Českou republikou.
Patnáct žáků devátých tříd naší školy spolu s žáky z Fulneku vyjelo autobusem na nádraží do Hranic. Vše bylo výborně zorganizováno Čsl. obcí legionářskou, kterou zde reprezentoval náš průvodce, jež nás seznámil s historií československých legií a předal nám zajímavé materiály. V Hranicích stál Legiovlak, který je replikou legionářského vojenského vlaku, s nímž se českoslovenští legionáři v letech 1918 – 1920 přesouvali bojem s bolševiky přes Rusko po Transsibiřské magistrále. Počasí nám sice zrovna nepřálo, déšť, vítr, sychravo, ale to vlastně nebylo nic proti tomu, jakým mrazům museli čelit vojáci v Rusku. O těchto podmínkách, o životě vojáků, o bojích, o smrti i o radostech a hlavně o nezdolné odvaze a vlastenectví jsme se dozvěděli z prohlídky a fundovaného výkladu.
Když jsme procházeli jednotlivé vagony, byli jsme překvapeni autenticitou, jako bychom se vrátili v čase. A zde je několik postřehů, o kterých žáci mluvili: „Československé legie se dostaly i do Guinessovy knihy rekordů, prý se dodnes v Americe učí naše taktiky boje, měl jsem chuť si některé zbraně vyzkoušet, zaujal mě lékařský vagon i ta kulka, kterou vytáhli z těla, byla jsem překvapená, že i v tak kruté době si uměli hrát a radovat se ze života, to hrdinství!…“
Kluci i dívky se shodovali v tvrzení, že jim tato návštěva dala o hodně víc než hodiny strávené nad učebnicí.
Mgr. Zdenka Fialová
Nebyly nalezeny žádné obrázky