Kurz na ostrově Malta

13.04.2011

joomplu:1500V měsíci březnu jsem se zúčastnil dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků na ostrově Malta. Tento kurs pořádaný v rámci LLP (celoživotního vzdělávání) pod hlavičkou Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP, někteří jej znají pod minulým názvem SOKRATES) nesl název „Inovativní a kreativní učení v Evropě“. Celkem se do maltského města Sliema sjelo 12 učitelů ze šesti evropských zemí. Největší zastoupení měli učitelé z Rumunska a Řecka.

Většina programu probíhala přímo v konferenčním salónku hotelu Plevna, pracovali jsme denně od  9 do 16 hodin. V průběhu celého programu se všichni účastníci seznámili formou prezentace zpracované v powerpointu se vzdělávacími systémy účastnických zemí (všichni účastníci si museli tyto prezentace předem připravit), včetně maltského a nizozemského. Poté vždy následovaly dotazy, srovnávání jednotlivých systémů a zajímavé diskuse.

logo_lifelong_learning_programme

Absolvovali jsme přednášku s videoukázkami praktické výuky hudební výchovy v maltském vzdělávacím systému, dokonce za účasti dětského pěveckého sboru „Gozo College Girls“ a další praktickou ukázku zapojení hudby do výuky na základě dobrovolné účasti ve sboru a v kapele, kterou prezentoval pedagog z Malty, nechybělo ani živé vystoupení pěveckého sboru a kapely „The Sine Macula Choir of Safi“.

Velmi zajímavé byly workshopy zaměřené na využití ICT ve výuce, které jsme se učili v  e-learningovém centru pod vedením pracovníků centra. První se týkal využití ICT ve výuce a byl typickým příkladem propojení několika předmětů – aktivita „Stop motion“, tj. natočení krátkého animačního videa za využití web kamery, modelíny a dalších pomůcek. Tuto ukázku se chystám prezentovat i zájemcům z řad mých kolegů, jelikož ji považuji za velice inovativní a kreativní. Další workshop obsahoval představení „podcastingu“ a jeho implementace do výuky. Pracovnice e-learningového centra nás podrobně seznámila s fungováním portálu e-twining, včetně zaregistrování školy, hledání v databázi a zaregistrování společného projektu.

Další workshopy byly zaměřeny na výtvarnou a pracovní výchovu a my jsme měli možnost si vyzkoušet práci ve skupinách i ve dvojicích. Aktivity rozvíjely naši představivost a tvořivost. Malovali jsme obrázky za pomoci netradičních výtvarných pomůcek a dle odborných pokynů jsme vytvořili nádoby z keramické hlíny.

Po jednotlivých seminářích, workshopech, přednáškách a prezentacích následovala diskuse u „kulatého stolu“, shrnutí základních myšlenek z celého dne a poté debaty o využití nových inovativních metod ve školské praxi.

Součástí kurzů byly rovněž outdorové aktivity, při nichž jsme navštívili historické památky v Mdině, v hlavní městě La Valletě a na ostrově Gozo. Během prohlídek jsme se zamýšleli nad možným využitím nových podnětů ve výuce.

Mým osobním postřehem bylo, že na mnoha místech je stále patrné, že Malta bývala anglickou kolonií, oficiální řeč je jak maltézština , tak angličtina, jezdí se vlevo, spousta míst a ulic nese anglické názvy apod. Jinak Malťané jsou velice sympatičtí a usměvaví lidé. Celý kurs byl skvěle organizován a velice pečlivě připraven. Jsem rád, že jsem se takovéto akce mohl zúčastnit. Bude-li zájem, rád poskytnu k tomuto programu (LLP- další vzdělávání pedagogických pracovníků) více informací, jelikož si myslím, že by většina učitelů mohla využít této možnosti zúčastnit se podobných akcí. Rovněž děkuji agentuře NAEP a jejím zaměstnancům za perfektní komunikaci a profesionální přístup.
 
Radek Hendrych

Nebyly nalezeny žádné obrázky