Vánoce na dědině
Pomalu se blíží nejkrásnější svátky roku. Je několik možností, jak si předvánoční čas zpříjemnit a zkrátit to nekonečné čekání na to, až konečně se všichni sejdou u stromečku a začnou rozbalovat dárky.
V pátek, 13. prosince 2019 vyrazili žáci sedmých ročníků společně se svými třídními učiteli a asistenty do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které již několik let pořádá druhý prosincový týden tradiční Vánoce na dědině.
Procházka Valašskou dědinou nás nejen naladila na dobu přicházejících Vánoc, ale také seznámila žáky s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventu. Měli jsme možnost poznat zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých.
Pracovníci muzea se proměnili v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. Děti se s nimi potom vydaly na vánoční cestu minulým a předminulým stoletím.
Mohli jsme vidět přadleny spřádající vlnu a len na kolovrátku, nechyběl řezbář vyřezávající betlém, v jedné z chaloupek nás přivítala vůně perníčků a mohli jsme obdivovat zručnost a kreativitu zdejších hospodyněk při jejich zdobení. Další chaloupka nám připravila překvapení v podobě Mikulášských figurek z kynutého těsta, pak na nás dýchlo tajemno v podobě věštění budoucnosti z tvarů litých z olova a lodiček ze skořápek ořechů plujících po vodě.
Ve škole nás přivítal řídící učitel, vysvětlil žákům, jak to vypadalo ve škole za časů našich babiček a prababiček a společně jsme si pak za doprovodu houslí zazpívali koledy. Venku na nás čekal Mikuláš s čertem a obdaroval nás křížalami.
Pak jsme se seznámili s historií svícení, s tradicí pečení vánočních oplatek a celou pouť jsme zakončili příjemným posezením u teplých kamen se šálkem čaje a perníkem.
Museli jsme si sice přivstat, přivítalo nás pošmourné ráno, ale dojem z příjemně prožitého dopoledne nám to nezkazilo.
Mgr. Jana Hanzelková
Nebyly nalezeny žádné obrázky