Vánoční Vídeň

21.12.2010

joomplu:824Každý, kdo ji viděl vánočně vyzdobenou, tvrdil, že je nádherná…I my jsme tu světýlkovou podívanou chtěli spatřit, a proto jsme se tam vypravili. Velká města sice nabízí i velké množství lidí – turistů, ale my jsme se do Vídně vydali v úterý, což není právě den určený k návštěvám na celý den.

Naši návštěvu jsme zahájili prohlídkou dvaceti šesti komnat v zámku Schönbrunn, a protože jsme měli českého průvodce v elektronické podobě, dozvěděli jsme se i mnoho zajímavého ze života France Josefa a císařovny Alžběty, zvané Sisi.

Zbytek mrazivého dopoledne jsme strávili okružní jízdou po Maria-hilferstrasse a z tepla autobusu jsme viděli ty nejzajímavější architektonické skvosty velkoměsta.

Další zastávkou byla podívaná na stavby avantgardního architekta Hundertwassermanna, pro kterého neexistuje pravý úhel a žádná barva mu není cizí. Dýchne na vás ztřeštěná hra tvarů, barevných kombinací a originality.

Pak už jsme absolvovali vše po svých v hustém sněžení a docela snesitelném mrazu, což podtrhlo přímo vánoční atmosféru. Viděli jsme Hofburg, národní knihovnu, katedrálu sv. Štěpána, Benediktinský kostel, kde je uloženo srdce nejmilejší dcery císařovny Marie Terezie – Marie Kristiny, národní divadlo, novou radnici, přírodovědecké muzeum a univerzitu. Prošli jsme ulicí Körtnerstrasse, kde se nachází ty nejdražší hotely a obchody Vídně.

Závěrečnou zastávkou bylo asi padesát dřevěných stánků s vánočním zbožím, miliony světýlek, horké nápoje vonící po skořici, jablka v cukrkandlu a jahody v čokoládě a několik dalších turistických výprav dychtících po vídeňské předvánoční atmosféře. Myslím si, že se naše výprava povedla, nikdo se neztratil a neumrzl, a tak snad zase někdy příště…

ved. zájezdu Lenka Rudolfová

Nebyly nalezeny žádné obrázky