Škola hrou aneb zábavné Hodiny moderní chemie

10.04.2017

Ve středu 29.3. a ve čtvrtek 30.3. proběhly na naší škole již podruhé a opět s velkým úspěchem Hodiny moderní chemie. První den se žáci 8. a 9.ročníků seznamovali s kriminalistickými metodami forenzní chemie, např. s daktyloskopií, která využívá k odhalení pachatele trestného činu otisky prstů.
Vyzkoušeli si určit, které tvary kožních papilárních linií se vyskytují na jejich prstech, otisky vytvořili inkoustem. Hledali nejběžnější tvary jako smyčky, závity nebo nejvzácnější obloučky. Z Petriho misky sejmuli otisky prstů pomocí uhlíkového prachu jako zkušení kriminalisté. Poznali, jak se zjišťují stopy tělních tekutin na místě činu pomocí UV nebo modrého světla, jelikož vyzařují fluorescenci. Krevní stopy jsou na místě činu hledány pomocí luminolu a peroxidu vodíku. Lze tak odhalit i velmi naředěnou krev, utřenou či umytou. Žáci si zkusili pokusem rozlišit od sebe vzorek lidské a zvířecí krve.

Na závěr se seznámili se zajištěním pachových stop na místě činu, včetně praktických ukázek pachů a vůní. Ne všechny vzorky byly pro čichové buňky příjemné, např. kyselina valerová, která má nepříjemný dráždivý zápach potu. Studentky Vysoké školy chemicko – technologické v Praze Petra a Adéla, které u nás již podruhé baví žáky svými zajímavými pokusy, spatřují právě ve vyhledávání pachových stop perspektivu pro budoucí vyšetřování trestných činů.

Ve čtvrtek si žáci prvního stupně užili zábavné chemické pokusy. Chemický semafor, tedy reakci, kdy podle přísunu kyslíku mění roztok barvu ze žluté na zelenou a červenou jako světla na křižovatce, různobarevné žhavé plameny i ledově mrazivou květinu, která se po zmrazení kapalným dusíkem o teplotě -196°C roztříštila jako sklo. Žákům se líbila i sloní pasta, pokusy s kapalným dusíkem, střelným prachem, luminiscence, suchý led, nafukování chemického balónku plynem až do prasknutí. Na závěr studentky připravily dětem molekulární zmrzlinu chlazenou kapalným dusíkem. Podle ohlasů žáků a učitelů měla akce obrovský úspěch, a proto brzy uskutečníme další lekce s novými tématy.
Alexandra Reptová

Komentáře našich žáků:

Na hodině moderní chemie se mi nejvíce líbilo, když jsme si to mohli sami vyzkoušet. Hodina se mi velice líbila a za každou další budou všichni velice rádi 🙂

Markéta Macurová, 9.A

Dnes jsme se opět zúčastnili hodin moderní chemie, tentokrát forenzní. Jako minule naše ,,učitelky“ nezklamaly a připravily nám dvě hodiny plné zábavy. Dozvěděli jsme se mnoho o metodách kriminalistiky od odebírání otisků prstů, přes analýzu krve. 

Eva Němcová, 9.A

Dnešní chemie byla fajn, líbilo se mi dost to s těma otiskama, jak jsme to prášily a podobně, že nám to ty holky tak pěkně vysvětlily.

Sára Švajdová, 9.A

Moderní hodiny chemie se mi velice líbily. Nejvíce mě bavily pokusy s otisky prstů na sklo. Ale škoda, že nám neudělaly zmrzlinu.

Marie Klézlová, 8.A                                                                              

Tyto dvě hodiny mě velice zaujaly. Nevěděl jsem o tom, že poznávání otisků prstů je tak jednoduché, ale také velmi složité. Všechny otisky jsem si schoval na památku a doufám, že se mi taková příležitost o poznání moderní chemie znova uskuteční.

Matěj Šťastný, 8.A

 

Nebyly nalezeny žádné obrázky