Poznávací výlet 8.C

30.05.2018

V pondělí 14. května podnikla 8.C druhý poznávací výlet po okolí Oder. Tentokrát jsme se busem dopravili do Spálova a vydali se na náročnou pěší túru zpět do Oder, která dle našeho dvorního trasoměřiče Ondřeje Mika měřila takměř 13 kilometrů.

Po vystoupení z busu následovaly nezbytné nákupy v Hrušce a seznámení s trasou na mapě. Kolem kostela a hřbitova jsme pak vyrazili po asfaltce vedoucí na Mariaštajn. První zastávka byla u Spálovského klenu – torza javoru s obvodem kmene 450 centimetrů. Pak jsme došli k důlnímu dílu Pod stráží, kde se v minulosti těžila břidlice – zde jsme se vydatně občerstvili opékáním buřtů. Po další půlhodince chůze nás čekala vyhlídka na Švédské skále a následovně jsme sešli dolů až na cyklostezku, po níž jsme došli ke Zvoničce v Jakubčovicích, kde byla druhá občerstvovací zastávka. Slunce začalo nemilosrdně pálit a vysvobodil nás až stín v mlýně Wesselský, kde se nás provedl pan Král. Nachozené kilometry a přibývající vedro bylo znát a v komorním tempu jsme kolem jedné hodiny dorazili ke škole.

Další exkurze žáků 8. ročníků v rámci Dílen proběhla v úterý 22. května ve firmě pana Ovčáčíka, jejíž pracovní náplní je převážně výroba palet. Mohli jsme vidět vše od začátku – rozřezání kmene na pásové pile, další formátování fošen na desky, šablony na výrobu palet. Pak jsme se ještě přesunuli do truhlářské dílny, kde jsme si mohli prohlédnout pásovou brusku, přístroj na vypalování etiket do palet, protahovačku, pak přístroje na kolíkování a olepování hran nábytku. Na závěr chceme poděkovat za vyčerpávající výklad panu Křižákovi.

Nebyly nalezeny žádné obrázky