OVOV 2017 – Krajské kolo

ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ – KF HAVÍŘOV

Dne 7. 6. 2017 proběhlo krajské finále v Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů v Havířově. Na Základní škole M. Kudeříkové nás přivítali garanti této soutěže pro Moravskoslezský kraj mistryně světa a bronzová olympionička v trojskoku Šárka Kašpárková s jejím partnerem a skvělým výškařem Michalem Pogánym.

Do soutěže jednotlivců se kvalifikovali čtyři žáci naší školy z okrskového kola, které proběhlo na ZŠ Pohořská. Krajského finále se zúčastnili Adéla Dostálová, Sophia Lustigová, Tadeáš Skalka a Milan Hodermarský.

V Havířově nás přivítalo po předchozích slunných dnech docela chladné počasí. Do soutěže se kvalifikovalo na 230 sportovců ze všech okresů Moravskoslezského kraje. Odznak Všestrannosti spočívá v plnění nachystaných disciplín. Tentokrát se jednalo o sprint na 60 m, hod míčkem, leh-sedy po dobu 2 minut, shyby na šikmé lavičce po dobu 2 minut, skok daleký a na závěr všechny čekaly rozběhy v daných kategoriích na 1000 metrů.

Naši žáci se s disciplínami skvěle poprali a čekali na závěrečný vytrvalostní běh. Před rozběhy jsme věděli pouze tyto informace. Adéla Dostálová byla průběžně po pěti disciplínách druhá a atakovala vítězství v této kategorii. Vedoucí atletka měla 3225 bodů a Adéla 3171. V tento moment jsme nevěděli o kolik metrů či kroků respektive sekund musí Adéla porazit vedoucí závodnici, aby se dostala před ní. Sophia byla průběžně na 14. místě se 2718 body. U chlapců byl ve své kategorii Tadeáš na 17. místě s 2912 body. Průběžného vedoucího v kategorii chlapci ročník 2004, který měl průběžně po pěti disciplínách 3645 bodů, jsme věděli, že nejspíš nepředběhne. Doufali jsme, že by se mohl probojovat aspoň na stupně vítězů (3. místo), protože víme, jaký je Tadeáš skvělý vytrvalec. Milan byl po pěti disciplínách na 10. místě se 3335 body. Ztráta na prvního byla více jak 1000 bodů.

První rozuzlení nastalo v rozběhu, ve kterém byla obě naše děvčata. Adéla vyběhla na startu a hned od začátku udávala tempo a neustále přidávala. Před prvním kolem měla už více jak 20 metrový náskok. Tempo neustále zvyšovala a náskok narůstal. V cíli měla více jak stometrový náskok a celý náš tým už věřil, že by to mohlo vyjít. Malá obava byla jen z toho, že v soutěži družstev mohla být dívka, která byla vedoucí závodnicí. Družstva měla své rozběhy a neznali jsme časy obou závodnic. Běh Adély byl triumfální a nedoufali jsme, že by takové tempo mohlo být v předchozím rozběhu. Sophia není takový zdatný běžec a skončila ve druhé polovině. Vytrvalost u Milana proběhla bez větších problémů. Možnost většího posunu v umístění už moc nebyla. Naději, byť jen malou jsme měli ještě v kategorii chlapci ročník 2004, kterou reprezentoval Tadeáš. Ihned po startu Tadeáš vyběhl do čela, kde se držela trojice závodníků a opět své tempo zvyšoval stejně jako famózní Adéla. Před prvním kolem začal svým soupeřům utíkat a začal narůstat náskok. V cíli skončil první s 80 metrovým náskokem.

Jelikož jsme neznali časy všech závodníků, mohli jsme jen doufat, že naše předsudky budou správné. Nakonec se naplnily u Adély, která zvítězila. U Tadeáše jsme byli trošku zklamaní, protože jeho běh byl také famózní a doufali v koutku duše, že by to na bednu mohlo vyjít – nevyšlo. Tadeáš se na bednu v závěrečném ceremoniálu nedostal.