Categories: Projekty Leave a comment

Makedonie – 5. den

joomplu:12195Dnešní den byl velmi rušný. Byl celý obsažen ve víru velkoměsta Skopje, tedy hlavního města Makedonie. Bohužel jsme museli vstávat brzo, zhruba o půl sedmé stál už každý účastník kempu na nohou. Začátek dne nám zpříjemnila snídaně. Posnídali jsme lupínky, veky s paštikou, marmeládou, nugetou a máslem. Všichni jsme měli dostatek času na přípravu do tohoto uspěchaného, ač dobrodružného dne. Z kempu jsme vyjížděli zhruba v devět a do Skopje jsme dorazili o půl dvanácté.

Naše první zastávka se konala na Miléniu. Milénium je obrovský kříž vysoký více než 100 metrů. Bohužel jsme neměli tu skvělou příležitost na tuto věž vylézt z důvodu rekonstrukce. Ke kříži jsme se dostali pomocí kabinkové lanovky. U Milénia jsme se zdrželi jednu hodinu. Všichni jsme si koupili nanuk a obešli areál této památky. Musím podotknout, že výhled byl opravdu nádherný. Viděli jsme na město i na daleké hory ze špiček pokryté sněhem.

A jaká byla další zastávka? Centrum města, ve kterém se směry zemí změnily. Když jsme vystoupili, procházeli jsme se na přelidněných ulicích. Ulice byly plné chudých lidí, kteří leželi na krabicích s dětmi na rukách nebo pokud byli děti starší i ony samy chodily prosit o peníze. Při procházce jsme se zastavili do milé restaurace. Pan učitel Hendrych pro každého objednal kebab, šopský salát, hranolky a pití. K jídlu jsme dostali domácí pečený chleba, který byl středem pozornosti. Všichni jsme ocenili, že celá naše objednávka byla na stole do deseti minut. Po zhruba hodinovém relaxu v restauraci jsme se opět vydali do ulic. Na ulicích byla spousta obchodníků s náramky, kameny, slunečními brýlemi a celkem převážně ezoterickými pomůckami. Při procházce na obrovském náměstí se skupinka setkala s malým dětským kolotočem s koníky. Všech 10 žáků se projelo na tomto kolotoči. Kvůli velkému zájmu o kolotoč se konala druhá jízda. S obchodníky se dalo velmi dobře smlouvat. Ondra Zavadil a Miloš Plecho těsně před odjezdem do kempu vysmlouvali poměrně velkou slevu na kožený zapalovač pro paní učitelku Bedecsovou. Když nám paní učitelka ze srandy oznámila, abychom jí vyjednali slevu na zmíněný zapalovač, tak se Miloš s Ondrou neváhali pustit do akce. Ochomítali se kolem stánku a házeli smutné pohledy. Když nám jej prodavač začal nabízet za 350 denárů, tak jsme se pokusili cenu snížit o 150 denárů. Neuspěli! Ze začátku se pokusili do akce přibrat paní učitelku Reptovou, která odmítla. A když obchodníkovi chlapci oznámili, že to je pro naši strašně hodnou paní učitelku a že se u nás tyto výrobky neprodávají (malá lež pro dobrou věc), tak přistoupil na snížení ceny o 100 denárů. Zvýšili si reputaci a byla jim přislíbena zmrzlina. Jen je špatně, že paní učitelka ani jednoho z chlapců nemá z českého jazyka. 🙂 Další zastávka byla nákupní centrum, kde jsme si nakoupili spoustu dárečků domů. Poté už akorát čekalo shromáždění na zastávce a odjezd domů. Ovšem nám výlet spestřila paní učitelka Reptová, kterou při přes přechod málem srazil vůz s koňmi. Cesta proběhla hladce. Dle žáků z naší země to byl velmi vydařený den.

Vzkazy od žáků:

Den byl vydařený a zábavný. – Miloš Plecho

Myslím, že tohle byl zatím nejvydařenější den. – Ondřej Zavadil

Památky byly sice krásné, ale ke konci dne se začala ozývat bolest nohou. – Adéla Kleslová

Dnešek byl super, nejvíce jsme se pobavili na kolotočích (Milošův smích byl nepřekonatelný). – Barbora Žůrková

Den byl velice vydařený a počasí nám přálo. – Eliška Hrachovcová

Den jsem si hodně užil hlavně návštěvu Milénia. – Lukáš Pavlík

Dnešní papriky v restauraci byly nezapomenutelné. – Vendula Minarčíková

Město bylo krásně pokryto sochami, bylo to fajn. – Alice Šumberová

Den byl naprosto úžasný. – Natálie Pobočková

Pořád žijeme. – Zuzana Pelcová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.