I – TALC jazykový kemp

17.05.2016

Ahoj všichni spolužáci, učitelé a příznivci naší školy!

Konečně přinášíme zprávy z pobytu na 2.jazykovém kurzu v Jerlochovicích, který je součástí projektu

I -TALC. Program je tak bohatý, že jsme zatím neměli čas se ozvat. Spolu s námi jsou tady žáci a učitelé z Francie, Makedonie, Řecka, Turecka, Litvy, Španělska a Rumunska. Tady je několik našich postřehů:

Den 1.

Ráno jsme přijeli do kempu, kde na nás čekali všichni studenti z cizích zemí až na Španělsko, které přijelo později. Užili jsme si tady první snídani, pak jsme se sešli a učitelé se nám začali představovat a řekli nám pravidla, které musíme dodržovat až do konce kempu. První den byl takový chaotický, protože jsme se hned po instrukcích rozdělili do skupin (mimochodem máme zajímavé názvy skupin např. Jaromír Jágr, Petra Kvitová, Petr Čech, Karel IV., J.A. Komenský, J.G. Mendel nebo třeba oblíbený pohádkový Krteček), ale pak zase po národnostech, abychom rozhodli jestli něco nepřidáme do pravidel.

Odpoledne jsme se šli podívat do Fulneku na náměstí na památník J.A. Komenského a do tamního kostela.

Večer jsme opékali špekáčky, zpívali táborove písničky a bavili se. Pro cizince bylo opékání netradiční zážitek, protože to mnozí neznají.

Den 2.

Ráno jsme se vzbudili a měli jsme rozcvičku. Hráli jsme hru Fishman and fishes, je to skoro to samé jako Vlk a ovečky. Všichni skákali a honili se. Po snídani jsme se rozdělili do skupin a měli lekce. Seznamovali jsme se se studentama v našich skupinách. Dozvěděli jsme se o nich spoustu dalších informací.. Odoledne a do večera jsme měli workshopy, ve kterých jsme si mohli vyrobit svíčky, náramky, korálky, brože, 3D obrázky z hřebíků a další. Na večer si každá země připravila jídlo, které je vystihuje. Potom jsme ochutnávali různá jídla až jsme se přecpali a nemohli dopnout kalhoty, a tak jsme šli do postele a těšili se na další den.

Den 3.

Tento den jsme začali výletem do Oder. Dvěma autobusy jsme dojeli ke škole a mířili do školní tělocvičny, kde na nás čekal uvítací ceremoniál. Miloš Plecho nás provázel celým programem, a pak předal slovo panu starostovi Liboru Helisovi. Cizincům jsme předali malé dárky, které jsme pro ně přichystali. Naši deváťáci jim uvázali náramky štěstí, a pak už to mohlo vypuknout. Jako první se nám představila Tereza Harašínová s písní ,,V sieti ťa mám“, sbor našich třeťáčků v doprovodu jejich učitelek, gymnastika pod vedením paní Rudolfové a naší spolužáci z Crash Drums zahráli 3 jejich úžasné skladby.

Naši průvodci z řad sedmáků, osmáků a deváťáků si rozdělili země a prováděli je po škole. Všem se moc líbila vyhlídka ze školních hodin. Kluci byli uchváceni výkladem pana Chodury ve školních dílnách, naopak holkám se nejvíce líbilo naše nově zřízené relaxační centrum.

Po prohlídce jsme se vydali do města. Prošli jsme si naše muzea a krásný kostel.

Jakmile jsme měli rozchod, všichni se rozprchli a kupovali dárky své rodiny a samozřejmě pro sebe.

Když jsme se vrátili zpátky do kempu, byli jsme utahaní, ale i přesto jsme si večer zazpívali karaoke písničky.

Den 4.

Dneska na nás v kempu čekalo divadlo The Bear Theatre. Přijeli za náma 3 cizinci. My Češi tohle divadlo známe, protože už navštívili naši školu. Hra se jmenovala ,,Murder at Wimbledom“ v překladu ,, Vražda na Wimbledonu“. Nevěděli jsme co od toho čekat, ale bavili jsme se. Např. když se herci museli několikrát převlíkat, protože hráli víc rolí, nebo když nás detektiv vyslýchal, jestli nahodou není někdo z nás vrah. Tohle divadlo bylo to nejlepší a nejvtipnější co jsme kdy zažili.

Po obědě jsme se vydali do Ostravy do Dolních Vítkovic. Prohlídli jsme si U6, což je malý svět techniky, a pak se vydaly do FORUM Nová Karolína. Měli jsme tu rozchod, ale pouze hodinový. I když je tento čas krátký na nakupování, věříme, že si každý koupil aspoň nějakou drobnost.

Den 5.

Ráno jsme se probudili, ale tentokrát nebyla rozcvička. Posnídali jsme a vydali jsme se na stadion ve Fulneku. Dnes jsme si mohli zkusit různé aktivity, čekalo ná 8 různých disciplín a setkali jsme se tam s žáky naší školy, tak jsme si povídali. Myslím, že nejvtipnější aktivita byla přelívání vody do kádinky. Vtip byl v tom, že jsme si museli na lžičku nabrat vodu a chodit sem a tam, aby byla kádinky plná, a potom vzít míček, který s vodou stoupal nahoru. Všichni byli vynervovaní.

Když jsme přišli do kempu, dali jsme si oběd a potom jsme měli lekce tance. Každá země si nacvičila svůj mezinárodní tanec a pak ho předvedla přede všemi. My jako Česko jsme si nacvičili polku na píseň Beskyde, Beskyde. Cítili jsme se trapně, ale zvládli jsme to a za zásluhu jsme dostali potlesk. Po tanečním večeru se to trochu zvrtlo a měli jsme menší večírek, kde se nám protáhla i večerka. Ve 23:00 jsme se chystali ke spánku. Dobrou noc.

Den 6.

Ráno jsme se probudili jako každý den. Na dnešek jsme měli naplánovanou vycházku do HeiParku v Tošovicích. Nakonec jsme jeli autem a autobusem tam a zpátky pěšky. V Tošovicích si hodně lidí oblíbilo naší bobovou dráhu a všichni se cpali, aby tam byli co nejvíc. Nikomu se nechtělo šlapat 4 km zpátky a po cestě všichni sténali, že se jim nechce. Když jsme došli do kempu, většina, co už pomalu nemohla chodit, se z ničeho nic rozutíkala do své chatky. Což nechápu, protože skoro nemohli chodit a pak si začnou utíkat. Po hodině a půl jsme měli lekci znakové řeči. Učili nás studenti z Rumunska a byla to sranda a moc se nám to líbilo. Naučili jsme se naše jméno ve znakovce, barvy, počasí, charaktery, zvířata a samozřejmě abecedu a dny v týdnu. Po této lekci jsme měli přestávku a po přestávce jsme se sešli všichni a museli jsme zpívat naši písničku. Když jsme dozpívali, mysleli jsme, že budeme mít balonkový večer, ale zrušil se z organizačních důvodů. Tak jsme měli volno, každý si dělal co chtěl, takže tenhle den byl většinou volnější tak jsme si spočli.

Den 7.

Dnešní den byl svým způsobem výjimečný. Ráno jsme si zkusili učit češtinu naše nové přátelé. Bylo velmi vtipné když jsme slyšeli, jak se např. Španělé snažili říct ,, Jak se máš? „. No, moc se jim to nedařilo, takže z to vyšlo spíš ,,Džač še maš?“

Nejlepší na celém dni byly volnočasové aktivity. Někteří tento čas využili ke tvoření korálku nebo opakování naší písně Erasmus song. Víte, abych řekla pravdu, moc nám to ješte nejde, když se teď přidali nové sloky k naší písni ERASMUS song. Kluci mohli tento čas využít k hraní basketu nebo jiných míčových her.

K večeru jsme se domluvili, že budeme vypouštět balónky s naším přáním. Když pak přijel Honza Olšina, celé jsme to natočili na dron. Pobíhali jsme po placu s balónky jako vystrašení králíci, ale myslím, že jsme si to užili.

Neposíláme vám moc fotek, protože všechno, co se tu děje – fotky, videa, najdete na na facebooku v profilech I-talc.

Zdraví vás Czech team!!!!

https://www.facebook.com/italcturkey/
https://www.facebook.com/I-talc-918696048184880/

Nebyly nalezeny žádné obrázky